התחדשות עירונית

התחדשות עירונית הינה תהליך של פיתוח השכונות הוותיקות בעיר ושיפורן באמצעות מגוון רחב של כלים. תהליך זה יכול להתקיים במרחב הפרטי, אך גם במרחב הציבורי באמצעות שדרוג ופיתוח של רחובות, מרכזים מסחריים וגינות עירוניות. מטרתו העיקרית של תהליך ההתחדשות העירונית היא לשפר את איכות החיים של תושבי העיר. בראייה העירונית המקומית סל הכלים להתחדשות עירונית הינו רחב וכולל, החל מקידום פרויקטים לפינוי בינוי ועד פעולות רכות במרחב הציבורי.

אם הגעתם לפה, כנראה כבר שמעתם על התחדשות עירונית ואתם מעוניינים לבחון אפשרות לקדם פרויקט בבניין שלכם, או שיזם פנה אליכם לחתימה על הסכם מסוג זה. בשלב הראשון מומלץ שתקדישו זמן כדי ללמוד את האפשרויות העומדות בפניכם ולשקול אם אתם מעוניינים להיכנס לתהליך.

התחדשות עירונית באמצעות פינוי בינוי או תמ"א 38

פרויקט התחדשות עירונית יוכל להתממש בבניין יחיד, במתחם ואף בשכונה שלמה הנדרשת לשיקום מבחינה פיזית או חברתית. יש דרכים שונות שבהן מתבצע התהליך. לעיתים התהליך מתחיל ביוזמת הדיירים ולעיתים ביוזמה של רשות ציבורית או של גוף פרטי יזמי. מכל מקום, המטרה היא ליצור סביבת מגורים איכותית, נעימה ובטוחה יותר.

התהליך כולל הגדלה של מספר יחידות הדיור, חידוש הדירות הקיימות (או החלפתן בדירות חדשות), שיפור בטיחות המבנים (חיזוק מפני רעידת אדמה, הוספת ממ"ד) וכן שיפור ניכר של המרחב הציבורי ומענה לצורכי ציבור. התחדשות מגורים כוללת בתוכה כמה סוגים של פתרונות אפשריים: פינוי-בינוי, תמ"א 38 לסוגיה ועוד.